Správná skla jsou základ dobrých oken. Jak vybrat?

Energetické úspory, komfort bydlení i bezpečnost. Výběr skel ovlivňuje klíčové vlastnosti vašich oken. Přečtěte si, co při něm vzít v potaz.

Základní pravidlo? Pokud chcete, aby vám okna dobře sloužila, posuzujte každé z nich individuálně a přizpůsobte složení skel podmínkám konkrétní místnosti.

1.

Podstatná je orientace okna i charakter okolí

Kombinace různých typů skel a speciálních fólií umožňuje každé okno dokonale přizpůsobit vašim potřebám.

Co je při výběru důležité?

Velikost okna

Jinak se přistupuje k menším oknům a jinak k velkým portálům. U prosklených stěn je třeba mnohem více myslet na riziko přehřívání i praskání vlivem tepelného šoku.

Orientace vůči světovým stranám

Skla mají zásadní podíl na tom, kolik tepla vaše okna propustí do místnosti i ven. Do chladných místností se například hodí izolační skla, která zamezí tepelným ztrátám.

Hluk v okolí

Kvalitní okna dokážou díky speciálním akustickým fóliím velmi účinně odstínit hluk třeba z rušné silnice nebo z leteckého provozu. Protihluková skla jsou nejúčinnější v kombinaci s chytrými systémy větrání a rekuperace.

Správná volba oken zabrání přehřívání domu v létě a ušetří za vytápění v zimě. Konzultaci s odborníky doporučuji i proto, že díky ní výrazně snížíte riziko, že skla vlivem teplotního namáhání časem prasknou.
Roman Vorlíček
majitel společnosti Vorlíček Okna
2.

Izolační skla jsou základ

Izolační zasklení se skládá ze dvou nebo častěji tří skleněných tabulí s nízkoemisním povlakem, které jsou usazené do distančního rámečku. Prostor mezi skly je vyplněný argonem, který vyniká nízkou tepelnou vodivostí. Díky tomu mají skla dobré tepelněizolační vlastnosti.

Klíčové parametry pro výběr skel

Součinitel prostupu tepla (Ug), který udává, kolik tepla sklo propustí z interiéru do exteriéru. Čím nižší hodnota, tím lépe sklo izoluje. Izolační trojsklo by mělo mít Ug mezi 0,6–0,5.

Druhou hodnotou je solární faktor (SF), který vyjadřuje, kolik tepla ze slunečního záření projde do interiéru. Čím vyšší hodnota, tím víc se stavba uvnitř prohřívá.

 Důležitá je i světelná prostupnost (LT), která vyjadřuje, kolik procent viditelného světla projde z exteriéru do interiéru. Čím vyšší hodnota, tím prosvětlenější interiér.

3.

Odolnost: jak snížit riziko prasknutí skla na minimum

Ani nejmodernější výrobní technologie nedokážou zaručit, že okenní sklo nepraskne. Na prasknutí skla – pokud k němu nedošlo při přepravě nebo instalaci – se přitom nevztahuje záruka. O to podstatnější je věnovat výběru skel patřičnou pozornost. Nejde přitom jen o velká okna – problémová mohou být i malá okna, zejména pokud je jejich šířka výrazně odlišná od délky.

Proč skla praskají

Nerovnoměrné zahřátí plochy skla

Nejčastější příčinou prasknutí skla je tzv. tepelný šok. Jde o pnutí, které vzniká při nerovnoměrném zahřátí skla. 

Mechanické poškození

Skla pochopitelně mohou prasknout i vlivem nárazu či úmyslným rozbitím zloději. Využití lepených a kalených skel zvyšuje odolnost i bezpečnost.

Špatná statika okna

U velkých portálů dochází někdy k prasknutí, když okno nevydrží mechanické zatížení (nevhodně navržená statika okna).

Nadmořská výška

Větší rozdíly atmosférického tlaku a teplot ve vyšších nadmořských výškách vyžadují speciální přístup. Riziko prasknutí snižuje např. využití tlakových ventilů.

Nejlepší je probrat vše osobně

Věříme, že poctivou práci zákazníci ocení. Každému projektu věnujeme individuální péči s cílem najít optimální řešení. Při výběru skel zohledňujeme téměř dvě desítky faktorů, mimo jiné:

  • rozměr skla
  • tepelněizolační vlastnosti skla
  • uložení skla v konstrukci okna
  • požadavky na bezpečnost
  • užitné zatížení
  • zatížení větrem
  • zatížení sněhem
  • orientaci vůči světovým stranám
  • požadavky na akustiku
  • ochrana interiéru před škodlivým UV zářením

Rodinná firma Vorlíček Okna vyrábí a dodává řešení oken a dveří na míru. Už od roku 1997

Hlídáme kvalitu

Hlásíme se k odkazu kvalitní řemeslné práce prvorepublikových rodinných firem. 

Sledujeme trendy

Okna jsou naše vášeň. Se zájmem sledujeme vše, co se kolem jejich vývoje děje. Řadu inovací přinášíme na český trh mezi prvními.   

Jednáme férově

97% spokojenost našich zákazníků na www.hodnocenifirem.cz mluví za vše.   

Široký sortiment pro každou situaci

Za roky v oboru máme zkušenosti s projekty všech typů a úrovní složitosti. Ať už stavíte pasivní dům, nebo rekonstruujete historickou vilu.

Okna dělají váš domov. Vyberte si dobře

Pořiďte si okna, která vám budou skvěle sloužit i po letech. Bez kompromisů v kvalitě i designu.
Chci skvělá okna

Napište nám

Pokud už máte nějaký podklad, pošlete nám jej.
připojit soubor
připojit soubor
připojit soubor

Vaše osobní údaje uvedené v tomto formuláři zpracovává VORLÍČEK – PLAST s.r.o., IČO 25 11 56 26, se sídlem Zlonice, K Vypichu 551, v souladu s Obecným nařízením o ochraně osobních údajů EU (GDPR). Údaje zpracováváme na základě Vašeho zájmu o nabídku produktů v nabídce naší společnosti a našeho zájmu odpovědět na Vaši poptávku po dobu nejvýše 12 měsíců. Přejete-li si, abychom Vaše osobní údaje přestali zpracovávat před uplynutím výše uvedené doby, kontaktujte nás na info@vorlicek-plast.cz