Jak vybrat ta správná okna pro váš perfektní domov

Okna jsou oči vašeho domu. Dávají mu charakter, dotvářejí interiér, podtrhují architekturu. A zároveň svými technickými parametry ovlivňují, kolik protopíte. 

Okna jsou investicí na roky dopředu. Navíc investicí za nemalé peníze. Na co se zaměřit, abyste si i po letech mohli říct, že jste si vybrali dobře?

Okna dělají atmosféru vašeho domova

1.

Kdy začít řešit okna? Nejlépe už s projektem

Řada lidí začíná vybírat okna až ke konci hrubé stavby. Jenže osazení oken a stínicí techniky na stavbu přímo navazuje, a tady záleží i na nejmenším detailu. 

Výhody včasné konzultace

Lepší příprava stavby

Výrobci a dodavatelé oken dokonale znají všechna technická specifika, která architekt či projektant nemůže obsáhnout.

Finanční úspora

Včasné upozornění zhotovitele stavby a úprava detailů může ušetřit spoustu vrásek na čele i peněz. Rozdíl deseti centimetrů může znamenat zvýšení nákladů i o desítky tisíc korun.

Okna a stínění bez kompromisů

Bezpečnostní systémy, automatické žaluzie, chytré větrání... Když už je hotovo a s překladem oken nejde hnout, musíte se spokojit se zbytečnými kompromisy.

2.

Jaký zvolit materiál?

Z hlediska izolační funkce jsou jednotlivé typy oken srovnatelné. Volba materiálu je tak hlavně věcí osobních preferencí, požadavků na velikost oken a finančních možností.

Plast

skvělé vlastnosti, nekonečné možnosti designu

dobrý poměr ceny a výkonu

snazší údržba

široká škála dekorů a barevných řešení

širší rámy

Dřevo

nadčasový materiál pro všechny typy interiérů

pevný materiál, tvarově stabilní

estetický, přírodní materiál

vhodná pro atypická řešení

náročnější péče o povrchovou úpravu

Hliník

pravá volba pro velké okenní portály

odolnost

vhodná i pro velmi velké plochy

obstojí i ve vlhčích podmínkách

vyšší cena

Dřevo-hliník

unikátní kombinace s dobrou odolností

dobrá odolnost

estetický, přírodní materiál

méně náročná údržba než dřevěná

vyšší cena

3.

V čem lidé při výběru oken nejčastěji chybují?

Tlak na cenu

S okny je to podobné jako s auty, nízká cena se vždycky někde projeví. U oken zpravidla ve vyúčtování ze teplo, menší bezpečnosti a ve sníženém komfortu ovládání. Levná okna navíc méně vydrží a často vyžadují výměnu už po několika letech.

Neprověřený dodavatel

Na trhu se pohybuje spousta firem, pro které péče o zákazníka končí namontováním oken. Potřebujete servis? Smůla! Abyste předešli nepříjemnostem, je dobré si o dodavateli zjistit co nejvíc informací. Jak dlouho je na trhu? Má servisní oddělení? Jaké má reference a zákaznické hodnocení?

Nevhodné technické parametry

Pokud mají okna dobře sloužit, je třeba jejich výběru věnovat péči a pozornost. Bez osobní konzultace často odhalíte sotva část možností a snadno vám uniknou důležité věci. Podceňovaná bývá třeba hluková izolace nebo větrací systémy. Když v noci nespíte kvůli ruchu z ulice, je už pozdě. Ideálně vezměte dodavatele přímo na místo.

Každý dům se chová jinak a vyžaduje individuální přístup. Doporučujeme věnovat výběru oken stejnou pozornost jako výběru nového auta. Vždyť okna otevíráte každý den a neustále je máte na očích.
Roman Vorlíček
spolumajitel společnosti Vorlíček Okna
4.

Proč řešit žaluzie už při výběru oken?

Venkovní žaluzie pomáhají vytvořit v interiéru optimální světelné a tepelné podmínky a v horkých dnech šetří náklady na chlazení. Není proto divu, že se těší čím dál větší oblibě. Aby vašemu domu skutečně slušely a splňovaly veškeré nároky na komfort ovládání, je třeba dobře navrhnout jejich návaznost na stavbu i na vybraná okna. Proto je nejlepší vše řešit najednou. Navíc tím můžete významně ušetřit, pro instalaci totiž zpravidla existuje víc technických řešení. Speciální (a drahý) překladový box není nutně vždy třeba. 

5.

Myslete na bezpečnost

Bezpečný domov dělají bezpečná okna a dveře. Lidé paradoxně často investují do drahých zabezpečovacích systémů, které ale řeší až následek: špatně zabepečená okna. Bezpečnostní kování společně s několika dalšími prvky přitom zlodějům nedají šanci.

77 %
vloupání je přes okna a balkonové dveře
69 %
vloupání proběhne kvůli špatně zabezpečenému rámu okna
2 min
trvá zloději dostat se přes rám nezabezpečeného okna

Plastová okna: nejčastější volba s řadou výhod

Žádný jiný typ oken není tak univerzální jako okna plastová. Je možné je osadit i do velkých portálů, díky neustálému vývoji mají výborné tepelně-izolační i protihlukové vlastnosti. Navíc nabízejí širokou škálu provedení, ať ve tvaru rámu (tenký, hranatý, krychlový), tak v barevném provedení a dekorech.

Víte, že...

...plastová okna jsou velmi ekologická?

Plastová okna jsou plně recyklovatelná a jejich výroba vyžaduje méně energie než výroba oken z hliníku nebo dřeva. Přidejte minimální nároky na údržbu a dlouhou životnost – ostatní typy jednouše nemohou konkurovat.

Trendy a inovace plastových oken

K nerozeznání od
dřeva

Inovativní dekory RealWood s propracovanou kresbou dřeva jsou jednoduše dokonalé! 

Hranatý vzhled pro moderní dům

Nové profily Linear mají subtilní rám, který svými hranatými tvary připomíná hliníková okna.

Acrylcolor: barvení nové generace

Hloubkové probarvení zajišťuje vysokou odolnost proti poškrábání i rozmarům počasí.

Moderní plastová okna s hranatým profilem barveným inovativní technologií Acrylcolor.

Realizace:

Speciální slim provedení plastových oken obstojí i u staršího domu.

Realizace:

Kvalitní okno dělá kvalitní montáž. A pravidelná údržba

Ani ta nejlepší okna vám nebudou dobře sloužit, pokud dodavatel podcení jejich montáž. Měřítkem kvality přitom rozhodně není množství montážní pěny, ale preciznost provedení a správný postup.

Způsob provedení montáže si ověřte nejlépe ještě před uzavřením smlouvy na výrobu oken. Dobré je ověřit také to, zda dodavatel nabízí následný servis. Pravidelná údržba a seřízení totiž výrazně prodlužuje životnost oken.

Špatná montáž je příčinou pozdějších plísní a zatékání.

Při správně provedené montáži se okno přirozeně napojí na stavební otvor, a vytvoří tak s budovou jeden celek. Tomu zásadně pomáhají speciální pásky lepené na rám okna, keré chrání napojovací spáru před vniknutím vody. 

Důležité je také to, aby rám okna měl možnost se rozpínat při změnách teplot. Dohlédněte na to, abyste po obvodu okna měli instalované tzv. APU lišty, které účinně zabraňují popraskání omítky při rozpínání okna.

Na detailech záleží. Nejlepší je vše vidět na vlastní oči

Budou se okna dobře a pohodlně ovládat? Zvládnou si i děti otevřít posuvný portál? A který typ kličky vám nejlépe padne do ruky? Tak jako se při vybírání auta vyplatí projet se testovacím vozem, je při pořízení oken k nezaplacení navštívit showroom a vše si podrobně prohlédnout a vyzkoušet. 

V našem showroomu v Dobřejovicích na okraji Prahy procházíme se zákazníky každý detail. Není výjimkou, že na svůj původní výběr po konzultaci úplně změní názor. Investovaný čas se jim stonásobně vrátí.
Roman Vorlíček
Vorlíček Okna

Rodinná firma Vorlíček Okna vyrábí a dodává řešení oken na míru. Už od roku 1997

Hlídáme kvalitu

Hlásíme se k odkazu kvalitní řemeslné práce prvorepublikových rodinných firem.

Sledujeme trendy

Okna jsou naše vášeň. Se zájmem sledujeme vše, co se kolem jejich vývoje děje. Řadu inovací přinášíme na český trh mezi prvními.

Jednáme férově

97% spokojenost našich zákazníků na www.hodnoceniprace.cz mluví za vše.

Široký sortiment pro každou situaci

Za roky v oboru máme zkušenosti s projekty všech typů a úrovní složitosti. Ať už stavíte pasivní dům, nebo rekonstruujete historickou vilu.

Okna dělají váš domov. Vyberte si dobře

Pořiďte si okna, která vám budou skvěle sloužit i po letech. Bez kompromisů v kvalitě i designu.
Chci skvělá okna

Napište nám

Pokud už máte nějaký podklad, pošlete nám jej.
připojit soubor
připojit soubor
připojit soubor

Vaše osobní údaje uvedené v tomto formuláři zpracovává VORLÍČEK – PLAST s.r.o., IČO 25 11 56 26, se sídlem Zlonice, K Vypichu 551, v souladu s Obecným nařízením o ochraně osobních údajů EU (GDPR). Údaje zpracováváme na základě Vašeho zájmu o nabídku produktů v nabídce naší společnosti a našeho zájmu odpovědět na Vaši poptávku po dobu nejvýše 12 měsíců. Přejete-li si, abychom Vaše osobní údaje přestali zpracovávat před uplynutím výše uvedené doby, kontaktujte nás na info@vorlicek-plast.cz