Jak vybrat okna, s kterými ušetříte za energie

Vhodně zvolená okna omezí tepelné ztráty a snižují energetickou náročnost vašeho bytu či domu. Co vše vzít do hry?

1.

Zaměřte se na kvalitu profilu oken

Výrobní technologie jdou neustále kupředu, mezi jednotlivými profily jsou však stále značné rozdíly. Šetřit na pořizovacích nákladech se vzhledem k rostoucím cenám energií z dlouhodobého hlediska nevyplácí.

Jak poznat, že okna budou dobře izolovat?

Nízký součinitel prostupu tepla (Uw)

Klíčový parametr udává, kolik tepla projde oknem ven. Čím nižší, tím samozřejmě lépe.

Větší stavební hloubka

Hlouběji zapuštěná okna lépe izolují. Velmi dobrých tepelněizolačních vlastností dosahují okna se stavební hloubkou větší než 80 mm.

Izolační trojskla

Pro obytné prostory se izolační trojskla stávají nejčastější volbou.

Na vstupní náklady pořízení oken a pozdější provozní náklady na energiích má vliv řada parametrů od způsobu vytápění přes orientaci fasády po místní klimatické poměry. Vyplatí se proto vše důkladně promyslet a konzultovat s odborníky. Pro naše klienty vždy hledáme řešení, které má v dlouhodobé perspektivě největší přínos.
Roman Vorlíček
majitel společnosti Vorlíček Okna
2.

Důležitá jsou správně zvolená skla

Okenní skla je možné vybavit speciálními povlaky, které zlepšují jejich schopnost zadržovat teplo, nebo naopak odrážet světelné paprsky a zamezovat přehřívání. Konkrétní typ skel je vhodné volit s ohledem na orientaci domu vůči světovým stranám.

3.

Zásadní úspory přináší venkovní stínicí technika

Vnější systémy brání tomu, aby slunce ohřívalo tabule skla. Nedochází tak k přenosu tepla na vnitřní povrchy – vnější stínění je proto násobně účinnější než kterákoli varianta vnitřních žaluzií.

-25 %
průměrná energetická úspora domu s vnějším stíněním
100 %
vnější technika umožňuje i úplné zatemnění místnosti

Kvalitní montáž: základní podmínka, aby okno dobře izolovalo

Ani ta nejlepší okna vám nebudou dobře sloužit, pokud dodavatel podcení jejich montáž.

Způsob provedení montáže si ověřte nejlépe ještě před uzavřením smlouvy na výrobu oken. A nespokojte se s montážní pěnou!

Dobré je ověřit také to, zda dodavatel nabízí následný servis. Pravidelná údržba a seřízení totiž výrazně prodlužuje životnost oken.

Špatná montáž vede postupem času k výraznému zhoršení izolačních vlastností oken.

Při správně provedené montáži se okno přirozeně napojí na stavební otvor, a vytvoří tak s budovou jeden celek. Tomu zásadně pomáhají speciální pásky lepené na rám okna, které chrání napojovací spáru před vniknutím vody.

Důležité je také to, aby rám okna měl možnost se rozpínat při změnách teplot. Dohlédněte na to, abyste po obvodu okna měli instalované tzv. APU lišty, které účinně zabraňují popraskání omítky při rozpínání okna.

Chcete úsporná okna? Využijte naše zkušenosti

Rádi s vámi do detailu probereme váš projekt.
Chci úsporná okna

Napište nám

Pokud už máte nějaký podklad, pošlete nám jej.
připojit soubor
připojit soubor
připojit soubor

Vaše osobní údaje uvedené v tomto formuláři zpracovává VORLÍČEK – PLAST s.r.o., IČO 25 11 56 26, se sídlem Zlonice, K Vypichu 551, v souladu s Obecným nařízením o ochraně osobních údajů EU (GDPR). Údaje zpracováváme na základě Vašeho zájmu o nabídku produktů v nabídce naší společnosti a našeho zájmu odpovědět na Vaši poptávku po dobu nejvýše 12 měsíců. Přejete-li si, abychom Vaše osobní údaje přestali zpracovávat před uplynutím výše uvedené doby, kontaktujte nás na info@vorlicek-plast.cz